The following grid documents today’s court docket schedule. To filter the information in the grid,  please use the search option at the upper right hand corner.

NAMEJUDGETIMECASENUMEVENTFLOORROOM
ARMSTRONG, A.D.JUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 00275SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
BENNETT, GILBERTJUDGE MONTGOMERY03:15 PM2024 CR 00387FINAL PRETRIAL3rd FloorCourtroom 2
BIAGIOLI, CATHERINE R.JUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01167INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT3rd FloorCourtroom 1
BISHOP, CHRISTOPHERJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01584INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT3rd FloorCourtroom 1
BISHOP, CHRISTOPHER L.JUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01485INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT3rd FloorCourtroom 1
BLANTON, ETHAN S.JUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01112PROBATION REPORT SET4th FloorCourtroom 12
BOLES, TYRONEJUDGE SKELTON09:00 AM2024 CR 00678PROBATION REPORT SET4th FloorCourtroom 9
BRADLEY, STEPHANIE DAWNJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01380SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
BRANIGAN BARBARA VS JOHN LOGUE ADMINISTRATORJUDGE JACKSON09:00 AM2023 CV 04071FINAL PRETRIAL4th FloorCourtroom 8
BROWN, AARON K.JUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 00527PROBATION REPORT SET3rd FloorCourtroom 1
BUCHANAN, REBECCA L.JUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01361SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
BUSINESS BACKER LLC VS U-HEALTH PHARMACY INCMAGISTRATE MYERS09:00 AM2023 CV 00392SCHEDULING CONFERENCE1st FloorCourtroom 109
CHILDS, ALLISONJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01544FORENSIC REPORT4th FloorCourtroom 12
CLEMONS, DONTAE MAURICEJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01526PROBATION REPORT SET3rd FloorCourtroom 1
CLINE, ADAM L.JUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01353SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
CLINE, ADAM LEEJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01454SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
CONLEY, BEDFORDJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01579SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
DANSBY, TEQUILAJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01409SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
DEWBERRY, EAVEIONJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 00240SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
DUNLAP, SAMANTHAJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01268PROBATION REPORT SET3rd FloorCourtroom 1
FLOWERS, PIERETTAJUDGE ADKINS02:00 PM2023 CR 03735SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
FULKS, JONATHONJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01733SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
GABB, DEBORAHJUDGE PARKER03:00 PM2024 CR 01277FORENSIC REPORT3rd FloorCourtroom 3
GILBERT, BREANNA L.JUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 00829SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
HALL, TEMPY LEANNAJUDGE WISEMAN09:30 AM2022 CR 03186SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
HALL, TEMPY LEEANNAJUDGE WISEMAN09:30 AM2021 CR 03964SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
HALL, TEMPY LEEANNAJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 01395 /2SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
HAUGHT, KENNETH LEROYJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01379FORENSIC REPORT4th FloorCourtroom 12
HELTON, ANTHONYJUDGE JACKSON10:00 AM2023 CR 01428PLEA HEARING4th FloorCourtroom 8
HELTON, ANTHONYJUDGE JACKSON10:00 AM2024 CR 00413PLEA HEARING4th FloorCourtroom 8
HELTON, ANTHONY W.JUDGE JACKSON10:00 AM2023 CR 03460PLEA HEARING4th FloorCourtroom 8
HELTON, ANTHONY W.JUDGE JACKSON10:00 AM2023 CR 03462PLEA HEARING4th FloorCourtroom 8
HELTON, ANTHONY WAYNEJUDGE JACKSON10:00 AM2023 CR 03530PLEA HEARING4th FloorCourtroom 8
HUSSEY, RAYMONDJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 00971SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
IVY DWIGHT A VS APEX TOOL GROUP LLCJUDGE MONTGOMERY02:45 PM2022 CV 03960FINAL PRETRIAL3rd FloorCourtroom 2
JACKSON, DARRYL E.JUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01303INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT4th FloorCourtroom 12
JETT COLLEEN VS THOMAS ROBERTJUDGE JACKSON09:00 AM2022 CV 05311FINAL PRETRIAL4th FloorCourtroom 8
JOHNSON, DWIGHT THOMASJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01101INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT3rd FloorCourtroom 4
JONES, CHRISTOPHER A.JUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 00486SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
KEETON, GOBLE J.JUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 02564SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
LARRICK, MICHAELJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 01734INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT4th FloorCourtroom 12
LARRICK, MICHAEL CHEYENNEJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 02625 /2INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT4th FloorCourtroom 12
LARRICK, MICHAEL CHEYENNEJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01256SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
LAURELS OF KETTERING LLC VS PALONCY MARYJUDGE ELLIS09:00 AM2023 CV 04840FINAL PRETRIAL4th FloorCourtroom 10
LEROY, TREVONJUDGE PARKER10:00 AM2024 CR 00978MOTION TO SUPPRESS HEARING3rd FloorCourtroom 3
LEROY, TREVONJUDGE PARKER10:00 AM2024 CR 00978SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 3
MADDOX, DAKOTAJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01613SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
MASON, SHAWNJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01474SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
MAYO, WILLIAMJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01213SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
MCNAIR CHRISTINA VS CURTIS WHITE EMMA J.JUDGE JACKSON09:00 AM2022 CV 04055FINAL PRETRIAL4th FloorCourtroom 8
MENDEZ, ENRIQUE PEREZJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 03044SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
MILLER, CHRISTOPHERJUDGE MONTGOMERY03:30 PM2024 CR 00257FINAL PRETRIAL3rd FloorCourtroom 2
MILLER, JACOBJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 00270INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT4th FloorCourtroom 12
MILLER, STEVENJUDGE DANKOF08:30 AM2023 CR 03681FINAL PRETRIAL3rd FloorCourtroom 4
MILLINER, WILLASIA DANIELLEJUDGE ADKINS02:00 PM2023 CR 02476SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
MILLS, WILLIAM H.JUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 00133FINAL PRETRIAL4th FloorCourtroom 12
MITCHELL, ANTHONYJUDGE ADKINS02:00 PM2023 CR 03299SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
MORELAND, TOMMYJUDGE ADKINS02:00 PM2023 CR 03499SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
MORELAND, TOMMYJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 00649 /1SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
MUSTAFA, KHALID JAMESJUDGE ADKINS02:00 PM2023 CR 03879PROBATION REPORT SET3rd FloorCourtroom 1
NWANEBO ADOLPHUS VS SINGH CHAHALJUDGE MELNICK10:00 AM2023 CV 00507FINAL PRETRIAL3rd FloorCourtroom 5
PERKINS, DORIANJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01646PROBATION REPORT SET3rd FloorCourtroom 1
PIERCE, TEARLE S.JUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01574SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
RENDER, KEANGLISJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 00783SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
RIEDER, DALE R.JUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01284SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
RIPBERGER, ALEXANDRAJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01728SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
SENIOR, DUWAYNEJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 01744SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
SIMON, PATRICKJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01258SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
SMITH, TASHA MONIQUEJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 00935SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
STARGELL, DEVON DEONTAJUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01524SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
STEWART, BRITTANY A.JUDGE DANKOF08:30 AM2023 CR 01932PLEA HEARING3rd FloorCourtroom 4
TURTON, DEREK M.JUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 00788INTERVENTION IN LIEU OF CONVICTION REPORT4th FloorCourtroom 12
TWITTY, CURTISJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01369SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
WELLS, BENJAMINJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 01190FORENSIC REPORT4th FloorCourtroom 12
WELLS, BENJAMINJUDGE WISEMAN09:30 AM2023 CR 03662FORENSIC REPORT4th FloorCourtroom 12
WHATLEY, MARLIN T.JUDGE ADKINS02:00 PM2023 CR 02265SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 1
WHITE, GEORGEJUDGE DANKOF08:30 AM2023 CR 02362SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
WHITE, GEORGE A.JUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 00576SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
WHITE, GEORGE A.JUDGE DANKOF08:30 AM2024 CR 01332SCHEDULING CONFERENCE3rd FloorCourtroom 4
WILSON, ANTHONYJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 00514SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
WILSON, ERICJUDGE WISEMAN09:30 AM2024 CR 00926SCHEDULING CONFERENCE4th FloorCourtroom 12
WORTHINGTON, MARGARET JUNEJUDGE ADKINS02:00 PM2024 CR 01165 /2PROBATION REPORT SET3rd FloorCourtroom 1